CWR26HH106KBFC
Mfr.Part #
CWR26HH106KBFC
Description
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Height :
1.78mm
Capacitance :
10μF
Length :
5.588mm
Width :
3.429mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
15V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
3.43mm
Type :
Conformal Coated
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Failure Rate :
B (0.1%)
High Reliability
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
667mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CWR26HH106KBFC
10μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 667mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HH106KBFC Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 667mOhm.