CWR26HC336JCFC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HC336JCFC
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.588mm
Capacitance :
33μF
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Package / Case :
2214 (5634 Metric)
Width :
3.429mm
Packaging :
Bulk
Manufacturer Size Code :
F
Feature :
High Reliability
Tolerance :
±5%
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.78mm
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Type :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Depth :
3.43mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
15V
Failure Rate :
C (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
CWR26HC336JCFC
33μF ±5% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HC336JCFC Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 800mOhm, also referred to as internal resistance.