CWR26HC336JBFA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HC336JBFA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
15V
Length :
5.588mm
Size / Dimension :
0.220Lx0.135W 5.59mmx3.43mm
Width :
3.429mm
Capacitance :
33μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Manufacturer Size Code :
F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
High Reliability
Depth :
3.43mm
Package / Case :
2214 (5634 Metric)
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.78mm
Failure Rate :
B (0.1%)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Datasheets
CWR26HC336JBFA
33μF ±5% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm Bulk 2214 (5634 Metric)
CWR26HC336JBFA Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 800mOhm as their resistance.