CWR26HC226MCGC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR26HC226MCGC
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
15V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Failure Rate :
C (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Manufacturer Size Code :
G
Feature :
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) :
275mOhm
Tolerance :
±20%
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Capacitance :
22µF
Package / Case :
2711 (6728 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.265Lx0.110W 6.73mmx2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CWR26HC226MCGC
22μF ±20% 275mOhm Tape & Reel (TR) 2711 (6728 Metric)
CWR26HC226MCGC\TR Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 275mOhm in this case.