CWR26HC226MCGA
Mfr.Part #
CWR26HC226MCGA
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Tantalum Capacitors
Height :
2.79mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
275mOhm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
G
Mount :
Size / Dimension :
0.265Lx0.110W 6.73mmx2.79mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
2711 (6728 Metric)
Voltage - Rated :
15V
High Reliability
Length :
6.731mm
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Max Operating Temperature :
125°C
Failure Rate :
C (0.01%)
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2.794mm
Datasheets
CWR26HC226MCGA
22μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 275mOhm Bulk 2711 (6728 Metric)
CWR26HC226MCGA Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 275mOhm as their resistance.