CWR19KK226JCGA
Mfr.Part #
CWR19KK226JCGA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
G
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
120mA
Height :
2.79mm
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
22µF
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Leakage Current :
0.006mA
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
2.79mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Length :
6.73mm
Datasheets
CWR19KK226JCGA
22μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1.4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.006mA Bulk G
CWR19KK226JCGA Overview
The capacitor's ripple current is set to 120mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.4Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.006mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR19KK226JCGA Features
120mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.006mA in this capacitor