CWR19KC336KDHA
Mfr.Part #
CWR19KC336KDHA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
EAR99
Package / Case :
H
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
3.81mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Ripple Current :
160mA
Number of Terminations :
2
Packing Method :
WAFFLE PACK
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Tan Delta :
0.08
Leakage Current :
0.01mA
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.24mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
33μF
Datasheets
CWR19KC336KDHA
33μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk H
CWR19KC336KDHA Overview
In this case, 160mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.01mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
CWR19KC336KDHA Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor