CWR19KC335KCEC
Mfr.Part #
CWR19KC335KCEC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
E
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
10%
yes
Published :
Tan Delta :
0.06
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
60mA
Height :
1.27mm
Length :
5.08mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
No
Package / Case :
E
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.54mm
JESD-609 Code :
e0
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
0.001mA
Capacitance :
3.3μF
Datasheets
CWR19KC335KCEC
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm 2-Termination TANTALUM 0.001mA Bulk E
CWR19KC335KCEC Overview
Capacitor ripple current is set to 60mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.0.001mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
CWR19KC335KCEC Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor