CWR19KB336KBHZ
Mfr.Part #
CWR19KB336KBHZ
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
J BEND
Positive Tolerance :
10%
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
160mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ESR :
900 mΩ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Size Code :
Leakage Current :
0.01mA
Length :
7.24mm
Height :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
10%
Width :
3.81mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Datasheets
CWR19KB336KBHZ
33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk
CWR19KB336KBHZ Overview
There is a ripple current setting of 160mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.01mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
CWR19KB336KBHZ Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor