CWR19JK105JCAC
Mfr.Part #
CWR19JK105JCAC
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
15000 mΩ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Length :
2.54mm
Width :
1.27mm
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Negative Tolerance :
5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Positive Tolerance :
5%
Ripple Current :
20mA
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Height :
1.27mm
Leakage Current :
0.001mA
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Size Code :
Capacitance :
1μF
Datasheets
CWR19JK105JCAC
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR19JK105JCAC Overview
It is set to 20mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.001mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR19JK105JCAC Features
20mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor