CWR19JC225KCBZ\TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR19JC225KCBZ\TR13
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Ripple Current :
40mA
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
Tantalum
HTS Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Number of Terminations :
2
Size Code :
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Height :
1.27mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
ESR :
9000 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Length :
3.81mm
Width :
1.27mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Leakage Current :
0.001mA
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
2.2μF
Datasheets
CWR19JC225KCBZ\TR13
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR)
CWR19JC225KCBZ\TR13 Overview
The capacitor's ripple current is set to 40mA.The leakage current of this capacitor is 0.001mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR19JC225KCBZ\TR13 Features
40mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor