CWR19JB476KBXZ
Mfr.Part #
CWR19JB476KBXZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
X
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Gold (Au)
Size Code :
Leakage Current :
0.01mA
JESD-609 Code :
e4
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
10%
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
190mA
Package / Case :
X
Length :
6.93mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Height :
2.74mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tan Delta :
0.08
Width :
5.41mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Military Standard :
MIL-PRF-55365
TANTALUM CAPACITOR
Datasheets
CWR19JB476KBXZ
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk X
CWR19JB476KBXZ Overview
There is a ripple current setting of 190mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 900mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.01mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
CWR19JB476KBXZ Features
190mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor