CWR19JB476KBHZ
Mfr.Part #
CWR19JB476KBHZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Capacitance :
47μF
Length :
7.24mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Dissipation Factor :
8 %
Depth :
3.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
J BEND
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.08
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Ripple Current :
160mA
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
HTS Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Polarity :
Polar
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Molded
Leakage Current :
0.01mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Size Code :
Height :
2.79mm
Datasheets
CWR19JB476KBHZ
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination Polar TANTALUM 0.01mA Bulk Molded
CWR19JB476KBHZ Overview
There is a ripple current of 160mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.01mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 8 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
CWR19JB476KBHZ Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %