CWR19HC476KCHB
Mfr.Part #
CWR19HC476KCHB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Length :
7.24mm
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
Polar
Ripple Current :
160mA
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Surface Mount :
yes
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
47μF
Height :
2.79mm
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
J BEND
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.01mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
Molded
Tan Delta :
0.08
Min Operating Temperature :
-55°C