CWR19HC476KBGA\TR
Mfr.Part #
CWR19HC476KBGA\TR
Height :
2.79mm
Capacitance :
47μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
6.73mm
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
130mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
10%
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Tan Delta :
0.08
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Reach Compliance Code :
not_compliant
ESR :
1100 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Width :
2.79mm
Leakage Current :
0.01mA
Datasheets
CWR19HC476KBGA\TR
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Tape & Reel (TR)
CWR19HC476KBGA\TR Overview
The capacitor's ripple current is set to 130mA.The leakage current of this capacitor is 0.01mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
CWR19HC476KBGA\TR Features
130mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor