CWR19HB107KBHC
Mfr.Part #
CWR19HB107KBHC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Ripple Current :
160mA
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Height :
2.79mm
Length :
7.24mm
Leakage Current :
0.015mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
10%
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Size Code :
Packaging :
Bulk
Depth :
3.81mm
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Package / Case :
H
Capacitance :
100μF
Tan Delta :
0.1
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Gold (Au)
Dielectric Material :
Tantalum
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CWR19HB107KBHC
100μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.015mA Bulk H
CWR19HB107KBHC Overview
Capacitor ripple current is set to 160mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 900mOhm.0.015mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.1 based on its electrical dielectric test.
CWR19HB107KBHC Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.015mA in this capacitor