CWR19FK475KBBZ\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR19FK475KBBZ\TR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.06
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Height :
1.27mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
4.7μF
Positive Tolerance :
10%
Ripple Current :
40mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Size Code :
ESR :
8000 mΩ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/11
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
3.81mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.27mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Surface Mount
Leakage Current :
0.001mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ