CWR15FK105KBLZ
Mfr.Part #
CWR15FK105KBLZ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 10V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1μF
Width :
0.84mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Failure Rate :
B (0.1%)
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%
Feature :
High Reliability
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Manufacturer Size Code :
L
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Leakage Current :
0.0005mA
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Ripple Current :
20mA
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm