CWR11NK335JDC
Mfr.Part #
CWR11NK335JDC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Factory Lead Time :
36 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
2.8mm
Capacitance :
3.3μF
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
110mA
Leakage Current :
0.0017mA
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Package / Case :
Molded
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tolerance :
5%
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CWR11NK335JDC
3.3μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0017mA Bulk Molded
CWR11NK335JDC Overview
Capacitor ripple current is set to 110mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.0.0017mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
CWR11NK335JDC Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0017mA in this capacitor