CWR11NK335JDB
Mfr.Part #
CWR11NK335JDB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Ripple Current :
110mA
Min Operating Temperature :
-55°C
No
Package / Case :
Molded
Size Code :
Capacitance :
3.3μF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Height :
2.8mm
Leakage Current :
0.0017mA
Published :
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
5%
Length :
7.3mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Datasheets
CWR11NK335JDB
3.3μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0017mA Bulk Molded
CWR11NK335JDB Overview
There is a ripple current of 110mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0017mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
CWR11NK335JDB Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0017mA in this capacitor