CWR11NK104KBB
Mfr.Part #
CWR11NK104KBB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Leakage Current :
0.0005mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22Ohm
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current :
20mA
Length :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.6mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Molded
Surface Mount
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Pbfree Code :
No
Capacitance :
100nF
Depth :
1.6mm
Datasheets
CWR11NK104KBB
100nF 10% 125°C-Max -55°C-Min 22Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Bulk Molded
CWR11NK104KBB Overview
Capacitor ripple current is set to 20mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 22Ohm.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
CWR11NK104KBB Features
20mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor