CWR11NH225KBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR11NH225KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
100mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tan Delta :
0.06
Length :
7.3mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Width :
4.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Dielectric Material :
Tantalum
Positive Tolerance :
10%
ESR :
2500 mΩ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.0011mA