CWR11NH225KBB\TR
Mfr.Part #
CWR11NH225KBB\TR
Height :
2.8mm
Size Code :
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
TANTALUM CAPACITOR
Ripple Current :
100mA
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Pbfree Code :
No
Width :
4.3mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Negative Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Positive Tolerance :
10%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packing Method :
TR, 13 INCH
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
2.2μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR :
2500 mΩ
Leakage Current :
0.0011mA
Datasheets
CWR11NH225KBB\TR
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0011mA Tape & Reel (TR)
CWR11NH225KBB\TR Overview
A ripple current of 100mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 0.0011mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR11NH225KBB\TR Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0011mA in this capacitor