CWR11NC474KBA\TR
Mfr.Part #
CWR11NC474KBA\TR
Size Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Positive Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.04
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
No
Negative Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0005mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Polarity :
POLARIZED
ESR :
8000 mΩ
Capacitance :
0.47µF
Ripple Current :
50mA
Length :
6mm
HTS Code :
Height :
2.5mm
Datasheets
CWR11NC474KBA\TR
0.47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Tape & Reel (TR)
CWR11NC474KBA\TR Overview
The capacitor's ripple current is set to 50mA.The leakage current of this capacitor is 0.0005mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
CWR11NC474KBA\TR Features
50mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor