CWR11NC334KDB\TR13
Mfr.Part #
CWR11NC334KDB\TR13
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.8mm
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
1.9mm
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.04
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0005mA
ESR :
12000 mΩ
HTS Code :
Positive Tolerance :
10%
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Capacitance :
0.33μF
Ripple Current :
30mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Size Code :
Pbfree Code :
No
Datasheets
CWR11NC334KDB\TR13
0.33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Tape & Reel (TR)
CWR11NC334KDB\TR13 Overview
Capacitor ripple current is set to 30mA.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
CWR11NC334KDB\TR13 Features
30mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor