CWR11NC225JB
Mfr.Part #
CWR11NC225JB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.06
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
EAR99
Package / Case :
Molded
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Depth :
4.3mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Ripple Current :
100mA
Military Standard :
MIL-PRF-55365
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
0.0011mA
Length :
7.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Tolerance :
5%
Height :
2.8mm
Datasheets
CWR11NC225JB
2.2μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0011mA Bulk Molded
CWR11NC225JBC Overview
Set the capacitor's ripple current to 100mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2.5Ohm in this case.This capacitor leaks 0.0011mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR11NC225JBC Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0011mA in this capacitor