CWR11NC105JM
Mfr.Part #
CWR11NC105JM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Depth :
3.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
POLARIZED
Length :
6mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Molded
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
J BEND
Tolerance :
5%
Packaging :
Bulk
Height :
2.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Datasheets
CWR11NC105JM
1μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded