CWR11NB154JC
Mfr.Part #
CWR11NB154JC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Size Code :
HTS Code :
Tolerance :
5%
Height :
1.9mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Leakage Current :
0.0005mA
Length :
3.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17Ohm
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
30mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Shape :
J BEND
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
yes
Depth :
2.8mm
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
150nF
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Published :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.04
Datasheets
CWR11NB154JC
150nF 5% 125°C-Max -55°C-Min 17Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Bulk Molded
CWR11NB154JCA Overview
There is a ripple current of 30mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0005mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.04.
CWR11NB154JCA Features
30mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor