CWR11MK475KP
Mfr.Part #
CWR11MK475KP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Factory Lead Time :
10 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Military Standard :
MIL-PRF-55365
JESD-609 Code :
e0
Depth :
4.3mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dissipation Factor :
6 %
Size Code :
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
4.7μF
Height :
2.8mm
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
Molded
Datasheets
CWR11MK475KP
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
CWR11MK475KP Overview
CWR11MK475KP Features
the dissipation factor is 6 %