CWR11MK225KM
Mfr.Part #
CWR11MK225KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Depth :
3.2mm
Capacitance :
2.2μF
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.5mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
Molded
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
WAFFLE PACK
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Datasheets
CWR11MK225KM
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded