CWR11MK225KBC
Mfr.Part #
CWR11MK225KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Height :
2.5mm
Terminal Shape :
J BEND
Tolerance :
10%
Depth :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0008mA
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
2.2μF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Published :
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Dielectric Material :
Tantalum
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
70mA
Tan Delta :
0.06
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Package / Case :
Molded
Pbfree Code :
No
Datasheets
CWR11MK225KBC
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0008mA Bulk Molded
CWR11MK225KBC Overview
There is a ripple current setting of 70mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0008mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR11MK225KBC Features
70mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor