CWR11MH104KC
Mfr.Part #
CWR11MH104KC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
No
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24Ohm
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED, 7 INCH
Package / Case :
Molded
Surface Mount :
yes
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Dissipation Factor :
4 %
Tan Delta :
0.04
Depth :
1.6mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarity :
Polar
Capacitance :
100nF
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CWR11MH104KC
100nF 10% 125°C-Max -55°C-Min 24Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
CWR11MH104KC Overview
CWR11MH104KC Features
the dissipation factor is 4 %