CWR11MB335KP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR11MB335KP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Terminal Finish :
Gold (Au)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Molded
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
2.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3.3μF
Length :
6mm
Datasheets
CWR11MB335KP
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded