CWR11MB335KM
Mfr.Part #
CWR11MB335KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Height :
2.5mm
Tolerance :
10%
Capacitance :
3.3μF
Dissipation Factor :
6 %
Packaging :
Bulk
Published :
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
3.2mm
Length :
6mm
2
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Molded
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Datasheets
CWR11MB335KM
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
CWR11MB335KM Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2.5Ohm in this case.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.
CWR11MB335KM Features
the dissipation factor is 6 %