CWR11KK106KP
- Mfr.Part #
- CWR11KK106KP
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Package / Case
- Molded
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP TANT
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Pbfree Code :
- No
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Terminal Shape :
- J BEND
- ECCN Code :
- EAR99
- Capacitor Type :
- TANTALUM CAPACITOR
- Length :
- 7.3mm
- Depth :
- 4.3mm
- Packaging :
- Bulk
- HTS Code :
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Height :
- 2.8mm
- Tolerance :
- 10%
- Surface Mount :
- yes
- Package / Case :
- Molded
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Published :
- 2016
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1.2Ohm
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Factory Lead Time :
- 10 Weeks
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 25V
- JESD-609 Code :
- e0
- Number of Terminations :
- 2
- Capacitance :
- 10μF
- Polarity :
- POLARIZED
- Military Standard :
- MIL-PRF-55365
- Dielectric Material :
- TANTALUM (DRY/SOLID)
- Datasheets
- CWR11KK106KP
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded