CWR11KH106MC\TR
Mfr.Part #
CWR11KH106MC\TR
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.06
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
4.3mm
Negative Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR :
1200 mΩ
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Capacitance :
10μF
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature (Max) :
125°C
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Ripple Current :
140mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.0025mA
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Positive Tolerance :
20%
Datasheets
CWR11KH106MC\TR
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0025mA Tape & Reel (TR)
CWR11KH106MC\TR Overview
Set the capacitor's ripple current to 140mA.This capacitor leaks 0.0025mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR11KH106MC\TR Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0025mA in this capacitor