CWR11KC106KBC
Mfr.Part #
CWR11KC106KBC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
140mA
Negative Tolerance :
10%
Height :
2.8mm
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Polarity :
POLARIZED
Positive Tolerance :
10%
Length :
7.3mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
0.06
Width :
4.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
10μF
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Terminal Shape :
J BEND
ESR :
1200 mΩ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Leakage Current :
0.0025mA
Datasheets
CWR11KC106KBC
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0025mA Tape & Reel (TR)
CWR11KC106KBC\TR Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 140mA.This capacitor leaks current at 0.0025mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR11KC106KBC\TR Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0025mA in this capacitor