CWR11KB335KBC
Mfr.Part #
CWR11KB335KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
70mA
HTS Code :
Package / Case :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Length :
6mm
EAR99
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
0.0009mA
Polarity :
POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
3.2mm
Height :
2.5mm
JESD-609 Code :
e4
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Pbfree Code :
yes
Published :
Tolerance :
10%
Capacitance :
3.3μF
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Bulk
Size Code :
Datasheets
CWR11KB335KBC
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0009mA Bulk Molded
CWR11KB335KBC Overview
There is a ripple current setting of 70mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0009mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR11KB335KBC Features
70mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0009mA in this capacitor