CWR11JK475KBA\TR
Mfr.Part #
CWR11JK475KBA\TR
Pbfree Code :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
10%
Capacitance :
4.7μF
Tan Delta :
0.06
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
3.2mm
Negative Tolerance :
10%
Length :
6mm
Size Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Height :
2.5mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
ESR :
3000 mΩ
Dielectric Material :
Tantalum
Ripple Current :
80mA
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.001mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
CWR11JK475KBA\TR
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR)
CWR11JK475KBA\TR Overview
It is set to 80mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.001mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR11JK475KBA\TR Features
80mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor