CWR11JK226KBB\W
Mfr.Part #
CWR11JK226KBB\W
Tantalum Capacitors
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
160mA
Packing Method :
WAFFLE PACK
Pbfree Code :
No
ESR :
900 mΩ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
4.3mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
22µF
Size Code :
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Negative Tolerance :
10%
Height :
2.8mm
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.04
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Leakage Current :
0.0044mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
HTS Code :
Datasheets
CWR11JK226KBB\W
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0044mA Bulk
CWR11JK226KBB\W Overview
Set the capacitor's ripple current to 160mA.This capacitor leaks 0.0044mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR11JK226KBB\W Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0044mA in this capacitor