CWR11JH225KCB
Mfr.Part #
CWR11JH225KCB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Ripple Current :
50mA
Length :
3.5mm
Depth :
2.8mm
Leakage Current :
0.0005mA
Height :
1.9mm
Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2.2μF
Pbfree Code :
No
Dissipation Factor :
6 %
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Molded
Tan Delta :
0.06
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Polar
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packaging :
Bulk
Datasheets
CWR11JH225KCB
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.0005mA Bulk Molded
CWR11JH225KCB Overview
There is a ripple current setting of 50mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0005mA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR11JH225KCB Features
50mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %