CWR11JH225KB
Mfr.Part #
CWR11JH225KB
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1411
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
KEMET
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Failure Rate :
B (0.1%)
Tan Delta :
0.06
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
3528
Resistance :
5Ohm
Dissipation Factor :
6 %
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Feature :
High Reliability
HTS Code :
Published :
2012
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
0.0005mA
Voltage - Rated :
20V
Depth :
2.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V