CWR11JC226KBC\TR
Mfr.Part #
CWR11JC226KBC\TR
Leakage Current :
0.0044mA
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Width :
4.3mm
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Non-RoHS Compliant
ESR :
900 mΩ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Ripple Current :
160mA
Length :
7.3mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Terminal Shape :
J BEND
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Height :
2.8mm
Capacitance :
22µF
Datasheets
CWR11JC226KBC\TR
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0044mA Tape & Reel (TR)
CWR11JC226KBC\TR Overview
The capacitor's ripple current is set to 160mA.The leakage current of this capacitor is 0.0044mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR11JC226KBC\TR Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0044mA in this capacitor