CWR11JC105KBA\TR
Mfr.Part #
CWR11JC105KBA\TR
Tantalum Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Leakage Current :
0.0005mA
Height :
1.6mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitance :
1μF
Ripple Current :
30mA
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Pbfree Code :
No
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
J BEND
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Negative Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Positive Tolerance :
10%
ESR :
10000 mΩ
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Tan Delta :
0.04
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Datasheets
CWR11JC105KBA\TR
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Tape & Reel (TR)
CWR11JC105KBA\TR Overview
There is a ripple current of 30mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.0005mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.04.
CWR11JC105KBA\TR Features
30mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor