CWR11JB226KBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR11JB226KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Height :
2.8mm
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e4
Size Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Gold (Au)
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Mounting Feature :
Surface Mount
Ripple Current :
160mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0044mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
CWR11JB226KBC
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0044mA Bulk Molded
CWR11JB226KBC Overview
There is a ripple current setting of 160mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 900mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0044mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR11JB226KBC Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0044mA in this capacitor