CWR11JB156KBC
Mfr.Part #
CWR11JB156KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
TANTALUM CAPACITOR
Tolerance :
10%
Ripple Current :
150mA
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Leakage Current :
0.003mA
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Length :
7.3mm
Capacitance :
15μF
Packaging :
Bulk
Height :
2.8mm
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
Molded
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Tan Delta :
0.06
Depth :
4.3mm
Datasheets
CWR11JB156KBC
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk Molded
CWR11JB156KBC Overview
It is set to 150mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.003mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR11JB156KBC Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor