CWR11HK226KC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR11HK226KC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Height :
2.8mm
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Package / Case :
Molded
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Depth :
4.3mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.0033mA
Ripple Current :
150mA
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Tolerance :
10%
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Datasheets
CWR11HK226KC
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0033mA Bulk Molded
CWR11HK226KCC Overview
The capacitor's ripple current is set to 150mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.1Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.0033mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR11HK226KCC Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0033mA in this capacitor