CWR11HK105KB\TR
Mfr.Part #
CWR11HK105KB\TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
30mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric Material :
Tantalum
ESR :
10000 mΩ
Capacitance :
1μF
Height :
1.6mm
Negative Tolerance :
10%
TANTALUM CAPACITOR
Width :
1.6mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Length :
3.2mm
Tan Delta :
0.04
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.0005mA
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Datasheets
CWR11HK105KB\TR
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Tape & Reel (TR)
CWR11HK105KB\TR Overview
Capacitor ripple current is set to 30mA.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
CWR11HK105KB\TR Features
30mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor