CWR11HH226KBC
Mfr.Part #
CWR11HH226KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Length :
7.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Tantalum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
150mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tan Delta :
0.06
Height :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Capacitance :
22µF
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Molded
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Leakage Current :
0.0033mA
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CWR11HH226KBC
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0033mA Bulk Molded
CWR11HH226KBC Overview
A ripple current of 150mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0033mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR11HH226KBC Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0033mA in this capacitor