CWR11HC226KBC\TR13
Mfr.Part #
CWR11HC226KBC\TR13
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tan Delta :
0.06
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size Code :
ESR :
1100 mΩ
Height :
2.8mm
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Ripple Current :
150mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Width :
4.3mm
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.0033mA
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
HTS Code :
10 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
TANTALUM CAPACITOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Datasheets
CWR11HC226KBC\TR13
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0033mA Tape & Reel (TR)
CWR11HC226KBC\TR13 Overview
It is set to 150mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.0033mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR11HC226KBC\TR13 Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0033mA in this capacitor